سوالات متداول

01لغزش در موتورهای القایی به چه معناست؟

سرعت چرخش شفت یک موتور القایی همیشه کمتر از سرعت سنکرون میدان مغناطیسی آن است. از این رو به تفاوت بین این دو سرعت، لغزش در سرعت یا به اختصار لغزش می‌گویند.

02راه‌انداز در موتور چیست؟

موتورهای الکتریکی در هنگام راه‌اندازی جریانی بسیار بالاتر از جریان نامی از شبکه می‌کشند که ممکن است به مدارهای الکتریکی صدمه بزند. به همین دلیل از راه اندازهای مختلف استفاده می‌شود.

03موتورهای Soft Start چگونه کار می‌کنند؟

از راه‌انداز نرم یا Soft Start جهت کاهش موقت ولتاژ ترمینال موتور استفاده می‌شود. در واقع در این روش با کم کردن ولتاژ اعمالی به موتور، گشتاور کاهش یافته‌ای برای شروع نرم بار فراهم می‌شود.

04راه‌اندازی ستاره-مثلث چیست و چرا از این روش استفاده می‌شود؟

عبارت “ستاره- مثلث” به معنی تغییر سربندی از “اتصال ستاره” به “اتصال مثلث” است. به این منظور از این روش استفاده می‌شود که جریان خط در اتصال ستاره 33 درصد جریان خط در اتصال مثلث است، در نتیجه با اتصال ستاره، موتور با جریان کمتری راه‌اندازی خواهد شد.

05چرا جریان راه اندازی در موتورهای القایی بالاست؟

در لحظه راه‌اندازی به گشتاور بسیار زیادی نیاز است تا روتور را از حالت سکون به چرخش در بیاورد. در واقع، در لحظه راه ‌ندازی ، هنگامی که ولتاژ 3 فاز به سیم پیچ استاتور اعمال می‌شود، جریان هجومی زیادی نیاز است تا فاصله هوایی بین استاتور و روتور را مغناطیسی کرده و گشتاور راه‌اندازی لازم را تولید نماید

06گشتاور روتور قفل چیست؟

گشتاور روتور قفل شده یا گشتاور راه‌اندازی، گشتاوری است که یک موتور الکتریکی هنگام راه‌اندازی از سرعت صفر ایجاد می‌کند.

07گشتاور بالاکش چیست؟

گشتاور بالاکش حداقل گشتاور تولید شده توسط موتور هنگام شتاب گرفتن از حالت سکون تا سرعت کارکرد است.

08گشتاور شکست چیست؟

گشتاور شکست حداکثر گشتاوری است که موتور قادر به تولید آن خواهد بود.

09از چه تجهیزاتی می‌توان برای حفاظت از موتور استفاده کرد؟

به طور معمول برای حفاظت از موتور در برابر اضافه بار یا افزایش دما از تجهیزات مختلفی از قبیل ترمیستور PTC ، ترموگارد، سوییچ اورلود ، سنسور RTD ، هیتر ضد میعان و … استفاده می‌شود.

10دمای ایمن یا عادی بلبرینگ موتور چقدر است؟

دمای ایمن کارکرد بلبرینگ شیار عمیق 95 درجه سانتیگراد (70 درجه سانتی‌گراد برای افزایش دما و 25 درجه دمای محیط) است. برای دماهای بالاتر از محدوده ایمن، دوره‌های گریسکاری مجدد بلبرینگ‌ها کوتاه‌تر می‌شود.

11حداکثر دمای مجاز محیط نصب الکتروموتور چقدر است؟

مطابق استاندارد ماشین‌های الکتریکی گردان (IEC 60034) محدوده دمایی مجاز استفاده از موتور الکتریکی بین 15- تا 40+ درجه سانتی‌گراد است.

12چه نوع بلبرینگ‌هایی در محصولات شرکت الکتروژن استفاده می‌شود؟

بلبرینگ‌های مورد استفاده در الکتروموتورهای شرکت الکتروژن از نوع شیار عمیق هستند که  به دو دسته بلبرینگ‌های گریس خورده دائمی (شیلد دار) و بلبرینگ‌های با قابلیت گریسکاری مجدد تقسیم می­‌شوند. لازم به ذکر است که الکتروموتورهای صنعتی الکتروژن از فریم سایز 180 تا 315 در حالت بلبرینگ گریس خور هستند.

13کلاس عایقی و کلاس حفاظتی موتور چیست؟

منظور از کلاس عایقی موتور توصیف ظرفیت عایق سیم پیچ موتور برای تحمل گرما و منظور از کلاس حفاظتی موتور، ظرفیت موتور برای مقاومت در برابر نفوذ گرد و غبار و آب است.

14چگونه می‌توان جهت گردش موتور را تغییر داد؟

برای تغییر جهت گردش در موتورهای سه فاز، دو اتصال از سه اتصال کابل تغذیه را جا به جا نمائید. همچنین برای تغییر جهت چرخش موتورهای تک فاز، حتماً نحوه اتصال سیم پیچ‌های اصلی، کمکی و خازن را در نظر بگیرید. ممکن است در بعضی از محصولات تکفاز امکان تغییر جهت گردش وجود نداشته باشد.

15آیا تورها می‌توانند با درایوهای کنترل سرعت استفاده شوند؟

چنانچه در هنگام استفاده از درایو، ملاحظات مربوط به توان، گشتاور و سرعت را مد نظر قرار دهید تمامی موتورهای 3 فاز شرکت الکتروژن قابلیت استفاده با درایو را دارند.

16آیا موتورها قابلیت افزودن سنسورهای محافظتی را دارند؟

بله، در اکثر موارد امکان اضافه کردن سنسورهای محافظتی درون موتور وجود دارد.

17محدوده توانی موتورهای شرکت الکتروژن تا چند کیلووات است؟

شرکت الکتروژن تولید کننده موتورهای تک‌فاز و سه فاز در محدوده توانی 5 وات تا 200 کیلووات است.

18چگونه موتورهای الکتریکی را انتخاب کنیم؟ چه پارامترهایی را باید در نظر گرفت؟

معمولا نوع بار اعمالی به موتور و گشتاور مورد نیاز آن تعیین کننده توان الکتروموتور انتخابی خواهد بود. در این انتخاب باید پارامترهایی نظیر ولتاژ، جریان، نوع اتصال، گشتاور راه اندازی، سرعت الکتروموتور و …. را در نظر گرفت. همچنین الزامات درجه حفاظت موتورهای الکتریکی (IP) و نوع کاردهی الکتروموتور نیز حائز اهمیت است.

19آیا موتورها در شبکه 60 هرتز نیز کار می‌کنند؟

ماشین‌های الکتریکی که برای فرکانس 50 هرتز طراحی شده‌اند معمولاً می‌توانند با منبع تغذیه 60 هرتز نیز کار کنند. اگرچه برای تأمین توان و سرعت قبلی، نیاز است ولتاژ بالاتری به آنها اعمال شود.

20آیا امکان سفارش موتورهای خاص نیز وجود دارد؟

بله، با توجه به نیازهای خاص مشتری امکان افزودن برخی ویژگی‌ها به موتورهای معمولی وجود خواهد داشت.

21هد و دبی در پمپ‌های آب به چه معناست؟

دبی یا حجم پمپاژ آب به معنی مقدار یا حجمی از مایع است که توسط پمپ آب در واحد زمان جا به جا می‌شود. هد یا فشار پمپ آب، به معنی میزان ارتفاعی است که پمپ می‌تواند مایع را تا آن ارتفاع بالا ببرد.

22تفاوت پمپ‌های KPM ، CB ، CBT ، CM و CAM در چیست؟

تفاوت این پمپ‌ها در نوع کلگی، میزان هد و دبی، تک‌فاز و سه فاز بودن و توان خروجی آنها است.

23آیا مشخصاتی که روی پلاک قرار دارند بر اساس استاندارد خاصی انتخاب شده‌اند؟

این مشخصات بر اساس مقادیر تعیین شده در استاندارد ماشین‌های گردان الکتریکی (IEC 60034) انتخاب و طراحی شده‌اند.

24آیا نیازی به گریسکاری مجدد بلبرینگ‌ها وجود دارد؟

با توجه به نوع بلبرینگ استفاده شده در الکتروموتور، نیاز است که بلبرینگ‌ها در دوره‌های زمانی مشخص گریسکاری مجدد بشوند. عموماً در الکتروموتورهای فریم سایز 180 به بالا، از بلبرینگ‌های با  قابلیت گریس کاری مجدد استفاده شده است. دوره‌های گریس کاری و مقدار آنها بر روی پلاک الکتروموتور درج شده است.

25شرایط محیطی کارکرد هر الکتروموتور چگونه تعریف می‌شود؟

علاوه بر شرایط دمایی، کارکرد الکتروموتور، سایر شرایط محیطی اعم از رطوبت و گرد و غبار در محیط کارکرد الکتروموتور نیز باید در نظر گرفته شود. کد IP درج شده بر روی پلاک الکتروموتورها، نمایانگر درجه حفاظت محیطی آنها است.

26آیا الکتروموتورهای تولیدی الکتروژن دارای ترمز مکانیکی هستند؟

تولیدات معمول الکتروموتورهای صنعتی الکتروژن، فاقد ترمز مکانیکی هستند.

27آیا امکان نصب گیربکس بر روی الکتروموتورها وجود دارد؟

بله، با توجه به نوع فلنج گیربکس و انتخاب صحیح روش نصب، امکان کوپل کردن گیربکس به الکتروموتورهای صنعتی الکتروژن وجود دارد.

28آیا امکان خرید قطعات از شرکت در صورت خرابی قطعات الکتروموتور وجود دارد؟

بله

29آیا امکان خرید الکتروموتور از کارخانه به صورت مستقیم وجود دارد یا فقط از طریق نمایندگی فروش امکان پذیر می باشد؟

به تناسب محصول هر دو حالت امکان‌پذیر است.